سئوالات متداول

اغلب بر سر این موضوع که استفاده از روش کلر زنی سنتی برای ضدعفونی یک استخر شنا بهتر است یا کلر زن نمکی، بحثهای زیادی مطرح شده. با این وجود، ما می خواهیم به مزایای کلر زن نمکی اشاره کنیم تا مصرف کنندگان، آشنایی بیشتری با این محصول جدید پیدا کنند: 1- کاهش مضرات کلر زیاد میزان کلر در استخری که بوسیله کلرزن نمکی ضدعفونی می‌شود، پایین بوده و بنابراین، مضراتی که مواد جانبی تولید شده توسط کلر ایجاد می‌کنند، کاهش می‌یابد. این بدان معنی است که این روش ضدعفونی استخر، با محیط زیست سازگارتر است. علاوه بر این، بوی زننده کلر نیز در اطراف استخر وجود ندارد. 2- تعمیر و نگهداری آسان یک استخر آب نمک، نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارد. این استخرها، فقط با مقدار کمی توجه از طرف نگهدارنده استخر، تقریبا نیاز تمیزی خود را برطرف کرده و نیازی به اضافه کردن مواد ضد عفونی بیشتر نیست. با این حال، صاحب استخر باید تست PH ، قلیائیت و سختی آب را به طور منظم انجام دهد تا از وجود یک استخر شنای سالم اطمینان حاصل نماید. از آنجا که میزان مواد ضد عفونی کننده در آب نمک ثابت است، احتمال رشد جلبک کمتر بوده و کمتر نیاز به تمیز کردن استخر می باشد. 3- فواید سلامتی آب نمک، برای شناگران سالم تر است. در مقایسه با استخر ضدعفونی شده با کلر، آب نمک در برخورد با پوست، چشم و مو، رفتار ملایمتری دارد. مواد افزودنی و میزان بالای کلر، سبب التهاب می شود که اکثر شناگران این التهاب را تجربه کرده اند. این التهاب در یک استخر آب نمک وجود ندارد و به همین سبب این گونه استخرها، برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی مناسب تر هستند. 4- مقرون به صرفه بودن در حالی که ممکن است هزینه های اولیه یک استخر آب نمک کمی بالا باشد، اما این سیستم در دراز مدت بسیار مقرون به صرفه بوده و از آنجا که هزینه نمک نسبت به کلر کمتر است، هزینه اولیه به سرعت جبران می شود. میزان نمک مورد نیاز برای ضدعفونی استخر با این روش در سال بسیر کم بوده و البته به مقدار بارش و یا آب هدر رفته نیز بستگی دارد. 5- احساس راحتی بیشتر از آنجا که میزان کلر در این روش، بسیار کم و در عین حال موثر است، شناگران با خشکی پوست، چشم قرمز، تغییر رنگ مو و لباس مواجه نشده و یک شنای راحت و لذتبخش را تجربه می کنند. 6- انعطاف و تطبیق پذیری دستگاه کلرزن نمکی را می توان در انواع مختلف سیستمها نصب کرد، از یک جکوزی کوچک در خانه تا یک استخر بزرگ تجاری. نصب این دستگاه‌ها بسیار ساده بوده و به راحتی توسط یک نصاب حرفه ای تجهیزات استخر، قابل انجام است.
براي انتخاب ماده ضد عفوني كننده آب استخر معمولا برخي معيارهاي كلي نيز مورد توجه قرار مي گيرد كه مهم ترين آنها عبارتند از: -سرباز يا سرپوشيده بودن استخر -ماده ضد عفوني كننده قرار است در استخر استفاده شود يا در جكوزي؟ -خواص شيميايي منبع تامين آب استخر -بار ناشي از حضور شناگران -ظرفيت سيستم گردش آب استخر و شيوه طراحي آن -امكانات موجود براي استفاده از مواد شيميايي و ملاحظات ايمني -دماي آب استخر
به دلیل وجود چند یون و تقسیم وظایف برای هر یک، میزان تزریق کلر اولیه بسیار پایین و درنتیجه THMهای کمتری تولید می کند، نمک با خلوص بالای 99/5 درصد استفاده می شود و هیچگونه مواد اضافی وارد آب نمی گردد، بدلیل عدم استفاده از هرگونه ناخالصی از جنس فلزات سنگین در پروسه تولید و در داخل سل ، هیچگونه مواد خطرناکی وارد آب نمی گردد.
بطور خلاصه تکنولوژی ساده و عملی تبدیل نمک یا آب شور به هیپوکلریت سدیم درجه یک در نقطه مصرف را Electro Chlorination گویند. 1.on_site hypochlorite generation اساساّ، تولید اکسنده هایی نظیر هیپوکلریت سدیم در محل مصرف آن را تولید درجا یا تولید در محل می گویند. تکنولوژی تولید هیپوکلریت سدیم با روش الکترولیز آب نمک ( محلول رقیق سدیم کلراید ) یکی از تکنولوژی های نوین روز دنیاست که با استفاده از یک الکترولایزر ( سل الکترولیز ) و اعمال جریان برق به آن تحت یک واکنش الکتروشیمیایی، آب نمک به محصولات اکسنده مورد استفاده در گندزدایی تبدیل می گردد. الکترولایزر یا سل الکترولیز، قلب یک واحد تولید هیپوکلریت سدیم محسوب می شود و راندمان تولید محصولات، بستگی به عملکرد الکترولایزر دارد.
ممكن است پس از گندزدایی ، آلودگی های میكروبی ثانویه ای در شبكه لوله كشی سلامت آب را تهدید كند. یكی از خصوصیات مهم كلر آزاد آنست كه علاوه بر قدرت گندزدایی بالا جهت گندزدایی اولیه، پایداری شیمیایی لازم برای باقی گذاردن كلر باقیمانده را جهت رسیدن به اهداف ثانویه گندزدایی دارا می باشد. این مورد نتایج رضایت بخشی در امر گندزدایی با كلر دارد كه در مورد هیچ یك از مواد گندزدای دیگر قابل مشاهده نیست زیرا در استفاده از سایر مواد برای رسیدن به این دو هدف مجبور به جدا نمودن گندزدایی اولیه و ثانویه هستیم كه هزینه سرمایه ای زیادی را می طلبد.
گندزدایی آب جهت تامین آب شرب مورد نیاز تصفیه و ضدعفونی آب در استخرهای شنا گندزدایی و ضدعفونی فاضلاب و بازیافت پسابهای صنعتی پیش تصفیه و گندزدایی آب ورودی به سیستم های اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون گند زدایی آب مصرفی برج های خنک کن گند زدایی آب مصرفی صنایع شیمیایی ، پتروشیمی ، کاغذ سازی ، نساجی ،رنگرزی و ... گندزدایی آب مصرفی واحدهای صنایع غذایی , صنایع دارویی، پزشکی و آزمایشگاهی گند زدایی آب مصرفی دامداری ها
گندزدائی که برای آب انتخاب می شود باید دارای دو اثر متفاوت باشد اثر ضد باکتریائی : که به قدرت میکروب کشی عامل گندزدا بستگی دارد . اثر ابقائی : اثر ابقائی که به قابلیت گندزدا از لحاظ باقیماندن در سیستم توزیع بستگی داشته و تضمین کننده کیفیت باکتریولوژیکی آب در نقطه مصرف می باشد . واینکه بعد از سالم سازی آب باقیمانده آن طعم وبوی قابل اعتراض بوجود نیاورد. فرآورده جانبی خطرناک بوجود نیاورد و کیفیت شیمیائی آب را تنزل ندهد . تولید ،حمل ونقل ،ذخیره سازی آن خطرناک نبوده ، ومقرون به صرفه باشد.
1- غلظت پایین غلظت کمتر نسبت به آب ژاول صنعتی، غلظت کمتر هیپوکلریت تولید شده بین 0.5 – 0.8 % می باشد . 2- قلیائیت پایین به دلیل قلیائیت کمتر نسبت به آب ژاول صنعتی و پرکلرین ، از تأسیسات به خصوص کولینگ تاورها در برابر مواد خورنده محافظت می کند 3-PHکمتر هیپوکلریت تولید شده دارای ph کمتری نسبت به آب ژاول صنعتی می باشد که این امر ، رسوبات کمتری به خطوط و لوله ها ایجاد می کند . 4- تولید مواد جانبی خیلی کمتر 5- ثبات بیشتر 6- ایمنی 7- سادگی و سهولت این سیستم دارای راهبری و تجهیزات ساده ای می باشد . 8- انعطاف پذیری هر زمانی که به کلر نیاز باشد سیستم قابل راه اندازی است . 9- متحرک بودن سیستم به صورت پرتابل و قابل راه اندازی در هر سایتی می باشد زیرا برای تولید آب ژاول تنها به آب ، نمک و برق نیاز دارد . 10- مصرف مواد شیمیایی کمتر 11- بالاترین بهره برداری از انرژی 12- طعم و بوی بهتر 13- TDS کمتر 14- آب ژاول تولید شده توسط سیستم #الکترولیز اکسنده بهتری نسبت به آب ژاول تجاری است در نتیجه تأثیر بهتری بر روی ORD دارد .
ارزان بودن و درصد خلوص 99% و عدم هیچگونه رسوبی از مزیت های گاز کلر می باشد که گندزدایی آب را به بهترین نحو انجام میدهد. در مناطق سردسير محول آب ژاول و پر كلرين يخ مي زند و براي استفاده از آن بايد از وسايل گرمايشي استفاده كرد كه مستلزم هزينه گزاف مي باشد. در صورتي كه اين مورد براي سيستم هاي كلرزني گازي وجود ندارد و يا مي توان با نصب هيتر در مسير گاز كلر و گرم نمودن سيلندر اين نقص را بر طرف نمود.
دقت در ساخت تجهيزات كلرزني گازي این شرکت و همچنین استفاده از سیستم های کنترلی و سنسورهای نشت یاب گاز کلر، این سیستم ها را برای استفاده در انواع سایت های صنعتی و ... ایمن ساخته است.